Soglasje za sončno elektrarno v letu 2024
Vsak, ki stremi k trajnostni prihodnosti in čim manjšemu vplivu na okolje, se mora v okviru svojih ukrepov držati določenih pravil. Tudi, če se odločite za postavitev sončne elektrarne, ta odločitev od vas zahteva pridobitev kar nekaj dovoljenj in dokumentov, na podlagi katerih lahko svojo idejo o čim večjo samooskrbi z električno energijo tudi uresničite.
Na tem področju se dogajajo tudi precej velike spremembe, saj se sistem neto meritev ukinja, prehod na novi način obračunavanja pa bo trajal do konca leta 2024. Tisti, ki je poskrbel, da je bila vloga za soglasje za sončno elektrarno vložena do konca leta 2023, ima namreč še možnost tako imenovanega net meteringa. A pogoj je, da elektrarno postavi in jo v omrežje priključi do konca letošnjega leta.
Spoznajmo pogoje za priključitev sončne elektrarne
Pogoji za priključitev naprave za samooskrbo na notranjo inštalacijo, ki jih zahteva podjetje za distribucijo električne energije, so:
- soglasje za priključitev sončne elektrarne – bodisi z odobreno izhodno močjo ali zavrnjeno izhodno močjo (hibridne elektrarne),
- vgrajen dvosmerni merilni števec,
- sklenjena pogodba o dobavi z dobaviteljem.
Kakšen je postopek?
Po tistem, ko je vloga za soglasje za sončno elektrarno oddana, vam izbrano podjetje za distribucijo električne energije odobri soglasje za priključitev sončne elektrarne, če so seveda zanj izpolnjeni vsi pogoji. Med njimi so zelo pomembni tudi stanje omrežja ter električne napeljave, oddaljenost hiše od transformatorske postaje ter obremenjenost omrežja. Pri samem postopku pridobivanja soglasja vam lahko pomagamo. Imamo dovolj izkušenj in znanja, da vam hitro uredimo soglasje za priključitev sončne elektrarne.
Zavrnjeno soglasje za sončno elektrarno?
Ste morda prejeli zavrnjeno soglasje za priključitev sončne elektrarne? To seveda še ne pomeni, da ne morete uresničiti svoje želje po čim višji samooskrbi! Kljub zavrnjenemu soglasju ste lahko z baterijskim hranilnikom samooskrbni vse do 70 %.
Vloga za soglasje za sončno elektrarno v letu 2024
Tisti, ki so vlogo za soglasje za priključitev sončne elektrarne uredili do konca lanskega leta, bodo pod določenimi pogoji še lahko uporabljali elektriko v okviru sistema neto meritev. Vsi tisti, ki boste soglasje za sončno elektrarno želeli pridobiti po novem, pa sistema neto meritev ne boste več morali koristiti. Za postavitev sončne elektrarne bo torej še vedno potrebno pridobiti soglasje za priključitev sončne elektrarne, a bo koriščenje električne energije potekalo pod drugačnimi pogoji kot doslej.
Zaradi drugačnih pogojev vse bolj priljubljeni postajajo hranilniki električne energije, ki omogočajo, da proizvedeno elektriko shranite za kasnejšo uporabo. Svetovanje glede namestitve samooskrbne sončne elektrarne s hranilnikom prepustite strokovnjakom. Tukaj smo, da vam pomagamo pri vseh postopkih v zvezi s postavitvijo in priključitvijo sončne elektrarne. Tiste s hranilnikom bodo v letu 2024 še posebej v ospredju, saj bodo elegantno urejale problem brezplačnega oddajanja elektrike v distribucijsko omrežje. Elektriko boste na ta način namreč lahko shranili in jo uporabili kasneje, s tem pa boste zmanjšali svojo odvisnost od električnega omrežja in boste res porabljali tisto elektriko, ki jo boste tudi ustvarili.
V kolikor vas zanima vloga za soglasje za sončno elektrarno, smo tukaj, da vam pri vsem skupaj pomagamo in vam tako prihranimo precej časa. In še en pomemben podatek: sončna elektrarna brez priklopa na omrežje oziroma otočna elektrarna načeloma ne zahteva posebnih soglasij za priključitev, saj deluje neodvisno od javnega električnega omrežja in vanj ne oddaja viškov proizvedene električne energije. Soglasje za priključitev tako ni potrebno na oddaljenih območjih, kjer distribucijsko omrežje ne doseže, prav tako ne, če sam objekt, kjer so nameščene naprave, na omrežje ni priključen.