Sončna elektrarna – da ali ne in zakaj?
V obdobju, ki ga zaznamuje rastoče zavezništvo za trajnostne in obnovljive energetske vire, je vprašanje, ali vlagati v sončno elektrarno, bolj relevantno kot kdaj koli. Privlačnost izkoriščanja moči sonca za čisto električno energijo je prepričljiva, vendar, kot pri vsaki pomembni naložbi, je treba premisliti ključne dejavnike in se opredeliti do nekaterih izzivov, ki jih postavitev sončne elektrarne prinaša s seboj. Vprašanje ‘Sončna elektrarna – da ali ne?’ še nikoli ni bilo tako aktualno, zato je prav, da o tem zapišemo nekaj več.
Koriščenje sončne energije s seboj prinaša številne prednosti in koristi, o katerih doslej morda še niste razmišljali.
Prednosti sončne energije
Se tudi vi sprašujete: ‘Sončna elektrarna – da ali ne?’ Potem preverite nekaj najpomembnejših razlogov, ki govorijo njej v prid.
Sončna energije je obnovljiva in trajnostna:
Sončna energija, ki nas obdaja, je na voljo vsem nam, je obnovljiv in trajnosten vir energije. Sonce, naš nebeški vir, zagotavlja obilen in dosleden vir energije, kar ga dela privlačno alternativo končnim fosilnim gorivom. To pomeni, da ima na voljo dovolj neusahljive energije, kar je v primerjavi s klasičnimi rešitvami (fosilna goriva) prav dobrodošlo. Izraba energije sonca ne škoduje nikomur, kvečjemu prinaša znatne koristi. Na voljo je je dovolj.
Skrb za okolje:
Odločitev za sončno energijo prispeva k skrbi za okolje s pomembnim zmanjšanjem ogljičnega odtisa. Sončne elektrarne proizvajajo električno energijo brez izpustov škodljivih toplogrednih plinov, kar blaži vplive podnebnih sprememb. Sončna elektrarna – da ali ne? Če gledamo na naše okolje, zagotovo da, saj mu tovrstni sistemi ne škodujejo, temveč električno energijo proizvajajo na čist način.
Energetska neodvisnost:
Vlaganje v sončno elektrarno izboljšuje energetsko neodvisnost. Z ustvarjanjem električne energije na mestu samem lahko družina, podjetja in skupnosti zmanjšajo svojo odvisnost od tradicionalnih omrežij in dosežejo večjo avtonomijo pri zagotovitvi energetskih potreb. To pomeni, da lahko s premišljeno postavitvijo pokrijejo vse svoje potrebe po električni energiji, kar pomeni, da elektrike ni treba dokupovati, ampak dobesedno uporabljate tisto, ki jo ustvarite na kraju samem. Boljšega si skoraj ne bi mogli želeti.
Dolgoročni prihranek:
Sončna elektrarna: da ali ne? Čeprav so začetni stroški postavitve sončne elektrarne lahko znatni in spočetka lahko tudi odvračajo od odločitve za postavitev elektrarne, dolgoročne koristi praviloma presežejo začetno naložbo in po določenem obdobju začnejo ustvarjati prihranek. Podatki kažejo, da se začetna naložba v veliko primerih povrne v obdobju od 6 do 8 let od zagona sončne elektrarne, kar pomeni, da boste po preteku tega obdobja prav zares uživali v brezplačni električni energiji. Življenjska doba sončne elektrarne je krepko daljša od tega obdobja, zato lahko še precej let električno energijo pridobivate brezplačno. Tudi napredki v tehnologiji skupaj s padanjem cene sončnih celic prispevajo k znatnemu finančnemu prihranku v obratovalnem obdobju elektrarne. Če gledate še na nenehno rast cen električne energije na trgu, pa ste sploh lahko prepričani o še hitrejši povrnitvi začetne investicije.
Vladne spodbude:
Prehod na obnovljive energetske vire je dobesedno nujen, saj fosilnih goriv nimamo na pretek, hkrati pa močno onesnažujejo okolje. Iskanje novih, alternativnih virov energije je zato več kot smiselno, pomen tega prehoda pa po vsem svetu prepoznavajo tudi oblasti. Mnoge države že v veliki meri podpirajo postavitve sončnih elektrarn v obliki spodbud, vračil in subvencij, da je namestitev sončne elektrarne lažja, začetna investicija pa nekoliko nižja. Takšne finančne subvencije investicijo zagotovo naredijo prijaznejšo in zato tudi bolj zanimivo za končnega investitorja. Se torej še sprašujete: ‘Sončna elektrarna – da ali ne?’ Premislite še enkrat, morda se vam izplača bolj, kot ste si mislili.
Stroški vzdrževanja:
Čeprav imajo sončne celice reputacijo nizkih stroškov vzdrževanja, še vedno obstajajo z njim povezani stroški. Redno spremljanje, občasno čiščenje in morebitna popravila bi morala biti vključena v celoten obratovalni proračun, saj je elektrarna živa zadeva in tako kot avtomobil zahteva servis ter redni pregled delovanja. Le, če boste sestavne dele sončne elektrarne pregledovali in vzdrževali redno, se boste lahko izognili morebitnim večjim okvaram, svetujemo.
Sončna elektrarna: da ali ne in z njo povezani izzivi
Tako kot vsaka stvar, se tudi sončne elektrarne soočajo z nekaterimi izzivi, med katerimi mnogi radi izpostavijo zlasti nekoliko višjo začetno investicijo. A to naj vas ne odvrne od nadaljnjega razmisleka, saj vam lahko pomagamo pri izračunu, ki vam bo pokazal, v kolikšni meri se vam bo sončna elektrarna izplačala. Cene električne energije na trgu nenehno naraščajo, na kar posameznik le težko vpliva, hkrati pa si s postavitvijo sončne elektrarne zagotovite pridobivanje energije za res dolgo obdobje, v katerem ne boste odvisni od cene elektrike na trgu. Začetna investicija se vam bo po določenem času povrnila, nato pa boste uživali brezplačno elektriko.
Druga dilema, ki jo marsikdo izpostavi pri vprašanju sončna elektrarna – da ali ne, je njena odvisnost od vremenskih in drugih pogojev. Učinkovitost sončne elektrarne je seveda odvisna od oblačnosti, dolžine dneva in drugih pogojev, vendar se morate zavedati, da ob dolgih in sočnih dnevih proizvedete viške električne energije, ki pa jih lahko črpate ponoči oziroma ob vremensko neugodnih dnevih.
Še ena stvar, na katero so uporabniki pozorni, pa je dejstvo, da v več primerih električne energije ne morete prodajati. To v praksi pomeni bolj ali manj samo to, da se vam zato izplača namestiti sončno elektrarno, ki vam proizvede približno toliko električne energije, kot je porabite. Tukaj vam pridemo naproti z izračunom in pametnim nasvetom, kaj se vam najbolj izplača, zato stopite v stik z nami.
Zaključek: sončne elektrarne – da ali ne?
Če sklenemo, bi lahko dejali, da se postavitev sončne elektrarne v mnogo primerih dobro izplača. Če tehtate prednosti in izzive tovrstne odločitve, smo tukaj mi, ki vam lahko pomagamo s pametnim nasvetom. Pripravimo vam tudi izračune in vse potrebno, da bo vaša odločitev lažja.