Kako lahko sončna elektrarna višek elektrike shranjuje za kasnejšo uporabo?
V času hitrega razvoja obnovljivih virov energije so sončne elektrarne postale pomemben člen v globalni energetski shemi. Kljub svoji trajnostni naravi se soočamo z izzivi glede učinkovitega upravljanja viškov, proizvedenih s sončno elektrarno. Če vas zanima sončna elektrarna, višek elektrike zagotovo je nekaj, na kar morate biti zelo pozorni. Še posebej v obdobju, ko se sistem neto meritev ukinja in bodo novi lastniki oziroma uporabniki sončnih elektrarn obravnavani drugače kot tisti, ki so vključeni v sistem neto meritev.
Viška elektrike, ki nastane v ustreznih pogojih (zlasti v poletnih mesecih), novi uporabniki ne bodo več mogli porabiti v delih dneva in mesecih, ko bo proizvedene električne energije manj, kot je gospodinjstvo porabi. To pomeni, da bo sončna elektrarna višek elektrike vseeno oddajala v omrežje, vi kot uporabnik pa boste namesto letnega obračuna (primerjava med proizvedeno ter porabljeno električno energijo – tako imenovani neto metering) deležni mesečnega oziroma po pogojih, ki jih določi dobavitelj električne energije. Novi uporabniki oziroma lastniki sončnih elektrarn bodo po novem sistemu porabo elektrike iz distribucijskega omrežja plačevali ne glede na presežke, ki jih bodo v omrežje oddajali..
Zaradi tega v letu 2024 izjemno privlačna možnost postaja postavitev sončne elektrarne z baterijskim shranjevanjem energije. Takšen način omogoča, da sončna elektrarna višek elektrike pošlje v hranilnik, s tem pa omogoča boljšo izrabo proizvedenih viškov energije in posledično zagotavlja trajnostno energetsko prihodnost.
Proizvodnja viškov in njihov učinek na omrežje
Sončne elektrarne so izjemno učinkovit način pridobivanja čiste energije, vendar pa v obdobjih močnega sonca pogosto proizvedejo višek električne energije, kot je trenutno potrebujemo v lastnem gospodinjstvu. Ta presežek energije se običajno odliva nazaj v omrežje (če ima investitor odobreno soglasje za priključitev), kar lahko včasih vodi tudi do neželenih posledic, kot so nestabilnosti v omrežju. Mi vam nudimo zanimivo možnost, ki omogoči, da sončna elektrarna višek elektrike pošlje v kvalitetno baterijo in jo tam shrani za kasnejšo uporabo.
Baterijsko shranjevanje: privlačna rešitev za viške proizvedene energije
Postavitev sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom energije se kaže kot učinkovita rešitev za izzive viškov proizvedene energije. V letu 2024 je tehnologija baterijskih shranjevalnikov dosegla točko, ko je postala finančno zelo privlačna, saj bodo v letu 2024 razpisali privlačne subvencije za investicije v sončno elektrarno s hranilnikom energije. O subvencijah vas bomo tudi mi sproti obveščali, tako da res ne boste ničesar zamudili. Na takšen način bo vaša sončna elektrarna višek elektrike shranila za vašo lastno uporabo, kar spodbuja tudi država.
Zmanjšanje stroškov baterij:
Z napredkom tehnologije so se stroški litij-ionskih baterij, najpogostejšega tipa baterij pri hibridni sončni elektrarni, zmanjšali. To pomeni, da je investicija v sončne elektrarne s hranilniki energije bolj dostopna kot v preteklih letih. Na takšen način boste poskrbeli, da bo sončna elektrarna višek elektrike shranila, vi pa ne boste imeli dodatnega stroška s ‘kupovanjem’ električne energije iz omrežja, ko sončna elektrarna ne bo proizvajala dovolj elektrike za vaše trenutne potrebe.
Finančne spodbude in subvencije:
Vlade in energetske agencije po vsem svetu so že prepoznale pomen baterijskega shranjevanja energije. Različne finančne subvencije so na voljo za projekte, ki vključujejo tehnologijo shranjevanja viškov proizvedene energije v baterije. Temu trendu sledi tudi Slovenija, ki bo dodatno spodbujala tovrstne odločitve. Baterijski sistemi so namreč zasnovani za učinkovito delovanje tudi ob svetlobnih in temperaturnih nihanjih, kar povečuje zanesljivost in življenjsko dobo celotnega sistema. Vas pa oskrbi z energijo tudi takrat, ko je elektrarna neposredno ne ustvarja.
Integracija s pametnimi omrežji:
Sončne elektrarne z baterijami (hibridne sončne elektrarne) se lahko integrirajo z omrežjem, kar omogoča napredno spremljanje, nadzor in optimizacijo proizvodnje ter porabe energije. Na takšen način lahko od kjer koli spremljate stanje sistema, pregledujete količino ustvarjene in shranjene energije ter druge parametre, ki so za vas zanimivi.
Zmanjšanje odpadkov in povečanje recikliranja:
Proizvajalci baterij so naredili velik korak naprej tudi v smislu zmanjševanja odpadkov in povečanja možnosti za recikliranje. S tem se zmanjšuje tudi okoljski odtis baterijskih tehnologij, k čemur moramo globalno stremeti. Na voljo so nove tehnologije, metode in znanja, ki jih znamo vse bolje izkoristiti v skupno dobro.
Zmanjšanje emisij toplogrednih plinov:
Z boljšim upravljanjem viškov energije se zmanjšuje potreba po dodatnih virih energije, kar posledično zmanjšuje emisije toplogrednih plinov, povezanih z alternativnimi viri energije. Če sončna elektrarna višek elektrike shranjuje, lahko vso proizvedeno električno energijo porabite zase. Na takšen način se vam zmanjša odvisnost od drugih virov energije, zlasti od fosilnih goriv, ki spadajo v preteklost.
Pogled v prihodnost
V letu 2024 je postavitev sončne elektrarne z baterijskim shranjevanjem energije prepoznana kot ključni korak v smeri optimizacije delovanja sončne elektrarne. Že zato, ker lahko sončna elektrarna višek elektrike na takšen način shrani za kasnejšo uporabo, elektrika, ki ste jo proizvedli, pa ostane na voljo vam. Hitri tehnološki razvoj, finančna privlačnost in vpliv na trajnostni razvoj te rešitve postavljajo temelje za prihodnost, kjer bo večina sončnih elektrarn vključevala baterijske sisteme za učinkovito upravljanje s konicami električnih porabnikov, katerih presegla konica naj bi se v prihodnjih letih začela drago zaračunavati. Prednost hibridne sončne elektrarne pa je, da te konice oziroma uravnovesi.